INTELIGENTY DOM

Budujesz dom i zastanawiasz się czy system
inteligentnego domu jest dla Ciebie?
Sprawdź, o czym musisz wiedzieć decydując się

na ten system w swoim domu.

Osobiście w swojej pracy już nie raz miałam styczność z tym systemem i uważam, że jest świetnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Gwarantuję nam nie tylko wygodę, ale również estetykę. W naszej aranżacji domu nie musi być tak wiele łączników, które psują swoją ilością końcowy efekt wizualny i zakłócają naszą finezyjność, gdyż tradycyjne łączniki są zastępowane panelami sterującymi. Szereg tradycyjnych łączników może być zastąpiony jednym panelem.

Czym jest system „ SMART” i w jakim celu się go stosuje?

Inteligentny dom jest to system zautomatyzowany na wielu płaszczyznach i umożliwia on sterowanie naszego domu m.in. :
ogrzewaniem pomieszczenia,
kontrolą klimatyzacji i wentylacji,
oświetleniem,
roletami okiennymi,
urządzeniami AGD,
kamerami,
alarmem,
oknami, drzwiami wejściowymi oraz bramą garażową.

Ile kosztuje inteligentny dom i od czego zależna jest wycena SMART systemu?

Na koszty „ SMART systemu „ składa się wiele czynników, tak naprawdę wszystko zależy od nas samych i od tego do jakich funkcji jest nam najbardziej potrzebny. Również zakres cenowy zależy od wybranego producenta, rodzaju i elementów systemu, koszty za montaż i ustawienie systemu przez instalatora. Trzeba również doliczyć koszty licencji aplikacji mobilnej z której będziemy wszystkim sterować, ponieważ nie wszyscy producenci udostępniają bezpłatnie swoim klientom dostęp do swojej aplikacji. Dlatego ciężko jest stwierdzić jakie koszty może ponieść inwestor decydując się na ten system.

Wersje systemu

  • wersja standardowa ( sterowanie oświetleniem ) – od 200 do 250 zł za m2
  • wersja komfortowa ( sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem, podnoszeniem i opuszczaniem rolet okiennych ) – od 350 zł do 500 zł za m2 – jest to najczęściej wybierana wersja przez inwestorów
  • -wersja zaawansowana ( zawiera to samo co wersja komfortowa, plus dodatki w postaci sterowania np. urządzeniami AGD, alarmu, kamerami itd.). Cena zaczyna się od powyżej 500 zł za m2

Wygoda i zysk

Wszystkie powyżej wymienione czynności możemy kontrolować na odległość przez telefon bądź laptopa będąc jeszcze w pracy, a nawet na wakacjach- wystarczy nam dostęp do internetu. Jest to ogromna zaleta tego systemu.
Warto też wspomnieć, że decydując się na inteligentny dom możemy liczyć w przyszłości na duży zysk nie tylko w postaci w wspomnianej powyżej wygody , ale również gwarantuje zysk pieniężny, który może nawet pokryć cenę zainwestowanych pieniędzy. Przy optymalnym jego wykorzystaniu, zwrot zysków szacuje się na okres 10 -15 lat.

BEZPIECZEŃSTWO

Kolejną bardzo istotną zaletą dla tego systemu jest nasze bezpieczeństwo, które nam gwarantuję, poprzez wykrywanie m.in. dymu,czadu lub zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu.

Jeżeli w naszym domu przewidujemy kamery i alarm to ten system będzie świetnym rozwiązaniem. Przy bardziej rozbudowanym standardzie systemu możemy zautomatyzować bardziej nasz dom. Możemy zastosować automatyczne zamykanie drzwi oraz okien po wyjściu wszystkich domowników. Takie zautomatyzowanie zwiększy nasze szanse przed uniknięciem
włamania nie proszonych gości. Dzięki czemu możemy uniknąć niepotrzebnego stresu oraz kosztów ubezpieczenia naszej nieruchomości. Tak naprawdę system inteligentnego domu ma ogrom zalet i to na bardzo wielu płaszczyznach i ciężko jest wymienić wszystkie z nich. Przydaję się w wielu sytuacjach życiowych, przytoczę tutaj jeden z najczęstszych sytuacji jakie mogą się nam przytrafić.

Pewnie nie raz zdarzyło się Tobie lub twoim domownikom zapomnieć klucza, a dzięki systemowi za pomocą telefonu możesz otworzyć drzwi wejściowe bez problemu. Na pewno również wielu z was przytrafiło się zapomnieć o zamówionej paczce, którą kurier przyniósł pod nasze drzwi, a wy jesteście jeszcze w pracy lub wypadło wam spotkanie na mieście. Podczas gdy kurier będzie próbował dodzwonić się do drzwi, my możemy odebrać taką rozmowę przez telefon i przekazać żeby paczka została przekazana sąsiadom obok.

Więc musimy sobie zadać bardzo ważne pytanie. Czy nasze bezpieczeństwo i wygodę możemy tak naprawdę wycenić?